Jak wybrać odpowiedni surowiec - Granit czy marmur?

Jeśli dokonałeś już właściwego wyboru o wyborze kamienia w wykończeniu poszczególnych elementów wnętrz, może towarzyszyć Ci pewien dylemat. Oferowane powierzchnie z kamienia różnią się pod  pewnymi względami. Dlatego warto przed ich wyborem wziąć pod uwagę Twoje docelowe zastosowanie, i przeanalizować specyficzne cechy dla np. marmuru porównanego z granitem.  (to oczywiście nie jedyny z możliwych wyborów).

eśli dokonałeś już właściwego wyboru o wyborze kamienia w wykończeniu poszczególnych elementów wnętrz, może towarzyszyć Ci pewien dylemat. Oferowane powierzchnie z kamienia różnią się pod  pewnymi względami. Dlatego warto przed ich wyborem wziąć pod uwagę Twoje docelowe zastosowanie, i przeanalizować specyficzne cechy dla np. marmuru porównanego z granitem.  (to oczywiście nie jedyny z możliwych wyborów).

Różnice naturalnie wynikają tu ze składu chemicznego. Mamy jednak świadomość, że Twoje myśli najbardziej  absorbują kwestie dotyczące: budżetu przeznaczonego na wykończenie, efekt finalny (nie mniej istotny) a przede wszystkim aspekty praktyczne. Czy jest zatem sens wprowadzać Cię w terminologię zagłębiającą się zrozumienie czym jest krystaliczny kalcyt? Węglanowe skały osadowe? Głębinowe skały o jasnokrystalicznej budowie? Skalenia potasowe, plagioklaz, biotyl?

Wyjdźmy z założenia, że potrzebujesz prostej i przejrzystej konkretnej informacji o różnicach w omawianych surowcach – bez wchodzenia w chemię. 

Przejdźmy zatem do sedna.  Powyżej wymieniona terminologia, zasadniczo przekłada się na aspekty praktyczne – użytkowe. Jeśli wybierzesz spośród palety kamieni marmur – zastanów się dokładnie, jak użytkowana będzie wykonana z jego udziałem konkretna powierzchnia. To ważne, ponieważ marmur jest miękki, bardziej nasiąkliwy i mniej odporny na zarysowania niż np. granit. Granit w zasadzie można uznać, że jest kamieniem trudnym do zniszczenia.  W jego przypadku – zastosowanie go na blaty kuchenne – nie powinno przysparzać obaw, że surowiec ten nie poradzi sobie z okolicznościach typowych dla „kuchennej kulinarnej rewolucji”. Nie ma powodu do obaw, że na jego powierzchni powstaną ślady w skutek krojenia. Nie radzimy jednak myślenia podczas wyboru kamienia w kategoriach :”lepszy : gorszy”. Ten kierunek nie jest tu odpowiedni. Należy wyłącznie pamiętać, że  każdy z surowców ma swoje właściwości i będzie doskonałym wyborem w konkretnych miejscach i na konkretnych powierzchniach. 

Przetwarzanie kamieni towarzyszy nam od lat. Żadnego z nich nie dyskwalifikujemy w wykończeni wnętrza. Marmur – w związku ze wspomnianą miękkością – jest w naszych rękach wdzięcznym surowcem. Łatwiej się poddaje obróbce, możemy z niego wykroić z mniejszym trudem oczekiwane formy o różnych kształtach. Jeśli wybierzesz np. marmur na posadzki, w przypadku zarysowania powierzchni, możesz nadać mu poprzedni blask. Chodzenie po posadzkach z marmuru  to szczególne i niepowtarzalne wrażenie. 

Jest dosłownie miękki w dotyku, doskonale przewodzi i długo utrzymuje ciepło przez co jest doskonałym materiałem na posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Paleta jego barw jest równie potężna jak ilość jego zastosowań, ze względu jednak na miękkość i nasiąkliwość zdecydowanie nie polecamy używania go do produkcji blatów kuchennych czy posadzek w ciągach komunikacyjnych o dużym natężeniu ruchu i narażonych np. na działanie kwasów czy tłuszczu – m.in. posadzka w kuchni.

Doskonale sprawdza się jako okładziny ścienne, obudowy kominkowe, blaty łazienkowe czy parapety wewnętrzne.

GRANIT ze względu na trwałość i najwyższą odporność na czynniki zewnętrzne/atmosferyczne śmiało może zostać użyty w miejscach szczególnie narażonych. Kamień ten, prócz swego piękna i elegancji, da Państwu także gwarancję niezawodności przez długie lata. Miejsca takie jak parapety zewnętrzne, podjazdy dla aut, blaty kuchenne, posadzki i inne narażone na działanie wszelkich czynników atmosferycznych, jak deszcze i mrozy czy też narażonych na nadmierne użytkowanie np.: w ciągach komunikacyjnych – zostaną stale zabezpieczone przez użycie okładziny z materiału jakim jest GRANIT.