Posadzka z marmuru - jak i dlaczego ją impregnować?

Kiedy w wymarzonym wnętrzu, zdaje się wszystko ukończone, często ulegamy wrażeniu, że pozostaje nam wyłącznie uporządkować wnętrze i cieszyć się ukończonym procesem wykończenia. Nic bardziej mylnego. Choć impregnacji nie kojarzymy z czynnością wpisaną w remont / czy wykończenie, jest ona niezmiernie potrzebnym i ważnym ‘zabiegiem’  o którym nie możesz zapomnieć. 

Kiedy w wymarzonym wnętrzu, zdaje się wszystko ukończone, często ulegamy wrażeniu, że pozostaje nam wyłącznie uporządkować wnętrze i cieszyć się ukończonym procesem wykończenia. Nic bardziej mylnego. Choć impregnacji nie kojarzymy z czynnością wpisaną w remont / czy wykończenie, jest ona niezmiernie potrzebnym i ważnym ‘zabiegiem’  o którym nie możesz zapomnieć. Piszemy o tym zwłaszcza w kontekście powierzchni marmurowych. Wielu klientów ulega wrażeniu, że postawienie na wybór kamienia we wnętrzach, ‘załatwi’ wszystko. Niestety nie. Abyś mógł długie lata cieszyć się niepowtarzalnym blaskiem – np. marmurowej płytki – musisz pamiętać o jej koniecznym zaimpregnowaniu. Przedłuży ono okres użytkowania – a co ważne – pozwoli na długie lata cieszyć się jej pierwotnym wyglądem. Niepowtarzalne wnętrze z charakterem wymaga jednak pewnej  pielęgnacji. Nie jest to czynność wymagająca częstych zabiegów. Warto jednak o niej pamiętać. 

 Do impregnowania możemy stosować impregnaty bezbarwne jak i wzmacniające kolor wybranego marmuru. Możesz także sięgnąć po impregnat zwiększający efekt nabłyszczenia. Rynek oferuje także impregnaty z efektem tzw ‘mokrego kamienia’, który nadaje powierzchni charakterystycznego wyglądu, wzmacnia jego naturalny kolor i strukturę. 

PAMIĘTAJ! – impregnacja nie należy do trudnych czynności. Możesz się jej spokojnie podjąć samodzielnie. Przed impregnacją zadbaj aby powierzchnia była wyczyszczona i sucha. Następnie szmatką nasączoną wybranym impregnatem, nanieś odpowiednią warstwę impregnatu. Nie zapomnij też o rękawicach ochronnych. 

Jeśli podejmiesz się impregnowania płytek lub okładzin ściennych z marmuru, pamiętaj, aby ścierać nadmiar substancji impregnującej. To zapewni, że nie pozostawisz na powierzchni widocznych zacieków impregnatu. Nakładaj impregnat stosunkowo równomiernie. To naprawdę nie jest trudne. Po kilku godzinach potrzebnych do wyschnięcia, będziesz mógł swobodnie cieszyć się wypielęgnowaną i zabezpieczoną powierzchnią. 

Dlaczego to takie ważne?

Każda powierzchnia z kamienia naturalnego powinna być regularnie impregnowana, niezależnie od tego czy jest polerowana czy matowa. Nieprzestrzeganie tego może doprowadzić do zabrudzeń trudnych do usunięcia. Impregnacja sprawia, że płytki marmurowe oraz fugi są łatwe do umycia. Oznacza to, że wszelkie domowe zabrudzenia np. z żywności nie odbarwią kamienia.